Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Co nas czeka w ciągu najbliższych 10 lat?

Autorka: Agata Rzędowska

W dniach 16-22 września przypada Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Tymczasem kończą się czasy tanich samochodów spalinowych. Czeka nas spora terapia szokowa. Przed nami zmiana – technologiczna, ale i w sferze sposobu myślenia o transporcie. Jak do niej podejść, by ostatecznie wyszła nam na dobre?

Zeroemisyjność w transporcie: nie ma odwrotu

Ogłoszenie w lipcu br. pakietu “Fit for 55” powinno ostatecznie pozbawić złudzeń wszystkich (anty)elektromobilnych negacjonistów. Rok 2035 to koniec rynku nowych samochodów spalinowych w UE. Dziesięć lat wcześniej podobny zakaz wprowadzi Norwegia. 

Jednak to nie urzędnicy z Brukseli czy z Oslo napędzają ten trend. Kolejne koncerny motoryzacyjne zapowiadają konkretne daty zakończenia produkcji modeli spalinowych. Utrzymanie podwójnych linii produkcyjnych jest po prostu nieopłacalne. Zresztą, po co gonić coraz bardziej wyśrubowane normy czystości spalin, skoro można tych spalin w ogóle nie emitować? 

Część wycofywanych samochodów trafi do nas. Już teraz do Polski wjeżdża niemal milion używanych aut rocznie. W efekcie jeździmy jedną z najstarszych flot w Europie. W dodatku proceder wycinania filtrów cząstek stałych (DPF) z samochodów z silnikami diesla spotyka się nie z sankcjami, ale powszechnym przyzwoleniem.

Co się musi stać, by polska motoryzacja się elektryfikowała? Potrzeba dostępnych pojazdów i dostępnej infrastruktury. Rozwój technologii (szczególnie bateryjnej) sprawi, że e-auta będą tanieć. Za kilka lat pojawi się rynek wtórny, a z nim jeszcze większy wybór. Doświadczenia innych krajów pokazują, jak ważnym czynnikiem w rozwoju rynku jest pomoc państwa. 

Tu trzeba zaznaczyć: nie chodzi o to, by samochody spalinowe zastąpić “jeden do jednego” elektrycznymi. To rozwiązałoby tylko część problemów generując kolejne. Na szczęście zmianie technologicznej już towarzyszą zmiany nawyków. 

Przeczytaj także: Po pandemii domagamy się zieleni w miastach

Zmiana nawyków: nadzieja w młodym pokoleniu

“Generacja Z” widzi w samochodzie narzędzie do przemieszczania się, a nie wskaźnik prestiżu. Było to widoczne już u tzw. millenialsów: chcą używać, ale nie posiadać na własność. To drugie nie kojarzy się im z wolnością i samodzielnością, ale z ograniczeniem i kosztami. Własny samochód trzeba ubezpieczyć, serwisować, gdzieś parkować, a statystycznie i tak 90 proc. doby stoi bezużytecznie. 

Coraz więcej ludzi prowadzi samochód, bo musi, nie czerpiąc z tego przyjemności, ale frustrację, gdy codziennie stoi się w korku, a potem i tak nie ma gdzie zaparkować. Oddawanie pieszym kolejnych fragmentów centrów miast też zniechęca do posiadania własnego samochodu.

Rozwój carsharingu da nam młodszą, a więc nowocześniejszą i bezpieczniejszą flotę w miastach. Samochodów będzie ostatecznie mniej. Także nawyki kierowców się poprawią – nie dzięki gęstszej sieci radarów, ale polityce sieci carsharingowych. Na razie aplikacje do wypożyczania tylko informują, czasem w żartobliwej formie, czy jechaliśmy przepisowo i ekonomicznie. Zróżnicowanie opłat według stylu jazdy jest jednak kwestią czasu. 

Do 2030 roku około 85% działalności Grupy Volkswagen, największego producenta samochodów na świecie, będzie stanowiła produkcja samochodów. A reszta? Te 15% to usługi mobilności, a więc również carsharing. Motoryzacyjny gigant będzie nie tylko sprzedawał samochody, ale je udostępniał! Ale ostatecznie o to chodzi w transporcie: przemieszczać się wygodnie i bezpiecznie, a nie tylko mieć pojazdy. To zapowiedź wielkiej rewolucji. Wezmą w niej udział niemal wszyscy producenci samochodów, wspierani przez największe koncerny technologiczne.  

Jeszcze krok dalej: pojazdy bez kierowcy

Potencjał, by stać się „game changerem” motoryzacji ma jazda autonomiczna. Z pewnością będzie to przełom mentalny. Choć już dziś nowoczesne modele samochodów są wyposażone w wiele autonomicznych rozwiązań, od systemów bezpieczeństwa po automatyczne parkowanie, to całkowite zrzeczenie się kontroli nad pojazdem jest jednak czymś innym. Czy przestaniemy wtedy być kierowcami? 

Opryski zbiorów, naświetlania roślin, nocne rozładunki, transport maszyn i towarów pod ziemią – tak będziemy oswajać się z pojazdami autonomicznymi. Wyręczą nas w trudnych i szkodliwych dla zdrowia zadaniach. Później przyjdzie czas na pociągi metra bez maszynisty, niewielkie busy w specjalnych strefach, przemieszczanie samochodów współdzielonych bez angażowania kierowców. Według analityków firmy IHS, w 2035 roku co dziesiąty nowy samochód będzie już w pełni zdolny do autonomicznej jazdy[1]

Autonomizacja transportu postawi szereg pytań – specjalistom od bezpieczeństwa danych, prawa, ubezpieczeń, a nawet etyki. Z punktu widzenia ochrony klimatu i jakości powietrza będzie miała sens tylko przy jednoczesnej zmianie napędu, powiązaniu ze współdzieleniem i dodatkowych regulacjach ograniczających zbędne przemieszczanie się pustych pojazdów[2]. Nie ma jednak wątpliwości, że zmniejszy liczbę wypadków. Człowiek nadal jest najsłabszym ogniwem bezpieczeństwa ruchu drogowego. Błąd ludzki jest częstszą przyczyną niebezpiecznych sytuacji, niż (nagłaśniane przy każdej kraksie z udziałem AV) niedoskonałości sztucznej inteligencji. Oddamy jej stery również po to, by w trakcie podróży odpocząć: obejrzeć film, posłuchać muzyki, zagrać w wirtualnej rzeczywistości. To przyszłość odleglejsza, niż 10 lat – ale czy tak bardzo?

Jaki mamy wybór?

Dziś w Polsce niby nie jesteśmy obojętni na trendy transportowe. Jest program dopłat do samochodów elektrycznych (choć na razie bez specjalnych efektów, całym kraju zarejestrowano zaledwie 13 tys. w pełni elektrycznych samochodów, to mniej niż 1 proc. udziału w rynku), jest carsharing dostępny w kilkudziesięciu miastach w Polsce, współdzielone rowery i hulajnogi to codzienny widok nie tylko w wielkich miastach. Instytut Transportu Samochodowego (ITS) otworzył Centrum Kompetencji Pojazdów Autonomicznych i Połączonych. Jednak to za mało, by oczekiwać w ciągu dekady prawdziwej rewolucji.

Złom nie napływa do nas z powodu sentymentu do starych diesli – po prostu, nie da się zrezygnować z własnego samochodu, gdy brak publicznego transportu. Potrzebujemy realnej, przystępnej i niezawodnej alternatywy, a wtedy wybierzemy to, co wygodniejsze i bardziej korzystne. 

Transportowa rewolucja już się toczy i będzie toczyć – z naszym udziałem, czy bez. Nie mamy wyboru: zmieniać czy nie zmieniać. Nasz wybór jest inny: być tych zmian ofiarą czy beneficjentem. 

Źródło: Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki

Photo by Kathy on Unsplash


[1] https://ihsmarkit.com/research-analysis/ihs-clarifies-autonomous-vehicle-sales-forecast-expects-21-million-sales-globally-in-the-year-2035-and-nearly-76-million-sold-globally-through-2035.html

[2] https://www.transportenvironment.org/discover/runaway-driverless-cars-will-increase-congestion-and-accelerate-climate-breakdown/